Działo się w LOWE! Czas na podsumowanie pierwszych działań

„LOWE – Twoja szansa”- głosi hasło promujące Lokalny Ośrodek Wiedzy i Edukacji w Gminie Leżajsk.  Z hasła promującego szybko przeobraziło się w stały zwrot towarzyszący animatorom i uczestnikom przedsięwzięcia. Niestety osoby zainteresowane własnym rozwojem musiały nieco dłużej poczekać na wykorzystanie swojej szansy, gdyż planowane rozpoczęcie działalności edukacyjne zbiegło się ze znacznym wzrostem zachorowań na Covid-19. W związku z tym byliśmy zmuszeni do zawieszenia zaplanowanych aktywności i czekania na poprawę sytuacji

Po pełnym napięcia oczekiwaniu, początkiem grudnia Ośrodek wreszcie ożył za sprawą ludzi, którzy przekroczyli jego próg, by dać sobie szansę na osobisty rozwój, zdobycie nowych umiejętności, podniesienie kompetencji. Mogli zacząć korzystać z bogatej oferty LOWE. Udało się w bezpieczny sposób zorganizować i przeprowadzić szkolenia, warsztaty i kursy. Za nami szkolenia z udzielania pierwszej pomocy, zajęcia z nordic walking, kurs animatora imprez okolicznościowych oraz warsztaty dla rodziców.

A konkretnie? Oto LOWE w liczbach.

Przeszkoliliśmy 68 osób, w tym:

-20 osób wzięło udział w zajęciach z nordic walking – pod czujnym okiem pani instruktor ćwiczyli technikę poprawnego i efektywnego chodzenie z kijkami; przekonali się, że to świetny sposób na dobrą formę, piękną sylwetkę oraz rozładowanie stresu czy pozbycie się negatywnych emocji

-10 osób ukończyło kurs animatora imprez okolicznościowych – trenerzy w nieszablonowy sposób przekazali wiedzę, jak być animatorem „idealnym”, co sprawdza się zawsze, a czego się wystrzegać, jak sprawić, by impreza była niezapomniana; animator na imprezach to trend, który w Polsce staje się coraz bardziej popularny, zatem uczestnicy kursu w LOWE stali się bardziej atrakcyjni na rynku pracy

-30 osób podniosło swoje kompetencje w zakresie udzielania pierwszej pomocy – doświadczeni ratownicy przekazywali wiedzę dotyczącą oceny stanu poszkodowanego, postępowania w przypadku różnych urazów; na fantomach kursanci ćwiczyli prawidłowe prowadzenie resuscytacji krążeniowo- oddechowej, uczyli się również prawidłowego użycia defibrylatora AED; każdy z nas może znaleźć się w sytuacji, gdy będzie musiał ratować czyjeś życie, nic więc dziwnego, że szkolenie cieszyło się dużą popularnością

– rodzice uczniów kl. 8 wzięli udział w warsztatach, na których dowiedzieli się, jak wspierać swoje dzieci w wyborze ścieżki zawodowej, jak ważne jest, by chwalić swoje dzieci, dostrzegać ich mniejsze i większe sukcesy.

Wszystkie zajęcia nastawione były na działania praktyczne, zgodnie z zasadą, iż „Praktyka czyni mistrza”. Prowadzący dawali z siebie 100% i tego samego oczekiwali od uczestników. Dbali też o to, by ta „ciężka praca” była jednocześnie dobrą zabawą, okazją do wzajemnego poznawania się, wymiany doświadczeń. Powszechnie bowiem wiadomo, że profesjonalny prowadzący + przyjazna atmosfera = dobre, efektywne szkolenie.

Prowadzenie zajęć wymagało przygotowania bazy lokalowej i zakupu odpowiedniego sprzętu. Gruntowny remont przeszła mała sala gimnastyczna. Została przystosowana do pełnienia roli sali konferencyjnej, w której prowadzone są szkolenia, kursy i warsztaty. Część potrzebnych środków pochodziła z projektu, część zaś z budżetu Gminy Leżajsk. Ze środków projektowych zakupiono także: wyposażenie sali konferencyjnej, sprzęt multimedialny, sprzęt sportowy, defibrylator AED.

Od nowego roku w Lokalnym Ośrodku Wiedzy i Edukacji w Gminie Leżajsk z siedzibą w Zespole Szkół w Dębnie ruszają kolejne aktywności, na które serdecznie zapraszamy!