Święto Konstytucji 3 Maja

Obchody 235. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja w naszej szkole rozpoczęliśmy w środę, 29.04.2026 r. Po przywitaniu wszystkich zebranych na akademii przez panią dyrektor Annę Trębacz uroczystość rozpoczęła się od wniesienia sztandaru szkoły. Następnie wszyscy obecni odśpiewali hymn narodowy.

Po odśpiewaniu hymnu rozpoczęła się część artystyczna, której program upamiętniał pierwszą polską konstytucję realizującą demokratyczną ideę trójpodziału władzy. Konstytucja obejmowała swą troską trzy warstwy społeczne: szlachtę, mieszczan i chłopów, budując tym samym podwaliny demokratycznego i nowoczesnego państwa.

Przedszkolaki, pod kierunkiem swoich nauczycielek, zaśpiewały piękną piosenkę „Gdy przychodzi maj”. Dalsza część artystyczna przebiegała pod kierunkiem pani Barbary Pelc, która wraz z uczniami klas V, VI i VII przedstawiła spektakl pt. „Pierwszy wśród równych”, którego autorką jest pani Barbara. Szkolni aktorzy, pod opieką pani Barbary, zaprezentowali fragment biografii Tadeusza Kościuszki – kadeta Szkoły Rycerskiej oraz generała armii amerykańskiej i polskiej. On i jemu współcześni zaangażowali się w reformę ojczyzny, której zagrażały państwa ościenne.

W tym samym tonie, dnia 04.05.2026 r., odbyło się to samo przedstawienie dla społeczności wiejskiej naszej miejscowości. Na zaproszenie pani dyrektor odpowiedzieli: wiceprzewodniczący Rady Gminy Leżajsk pan Kazimierz Krawiec, pani Monika Kojder – zastępca kierownika ARMiR w Leżajsku, księża naszej parafii – ks. Tadeusz Barcikowski oraz ks. senior Jan Mromliński, siostry Janina i Maria, przewodnicząca Rady Rodziców Zespołu Szkół w Dębnie pani Marzena Niedźwiecka, pani Irena Czapla, rodzice uczniów oraz przybyli mieszkańcy.

O oprawę muzyczną obu wystąpień zadbał pan Michał Grzywna, którego zespół muzyczny zagrał i zaśpiewał hymn narodowy oraz pieśń „Wiwat 3 Maj”. Opiekę techniczną sprawował pan Kamil Jarosz.

Opiekunowie akademii składają serdeczne podziękowania pani Irenie Czapli, która użyczyła rekwizytów do przedstawienia, pani Bożenie Bochenek oraz rodzicom z Rady Rodziców za przygotowanie kostiumów, paniom Ewelinie Klin i Joannie Kosior z naszego przedszkola, które zadbały o wystrój scenografii, a także siostrze Janinie Krupie za użyczenie parawanu.

Barbara Pelc
Grażyna Małek
Michał Grzywna
Kamil Jarosz