{"id":1856,"date":"2020-06-03T10:54:48","date_gmt":"2020-06-03T10:54:48","guid":{"rendered":"http:\/\/www.zsdebno.edu.pl\/?p=1856"},"modified":"2020-06-21T10:56:14","modified_gmt":"2020-06-21T10:56:14","slug":"scenariusz-zajec-03-06-20r-gr-i","status":"publish","type":"post","link":"https:\/\/www.zsdebno.edu.pl\/?p=1856","title":{"rendered":"Scenariusz zaj\u0119\u0107 03.06.20r. \u2013 gr.I"},"content":{"rendered":"\n<p><strong>TEMAT: Trzy kolory<\/strong><\/p>\n\n\n\n<p><strong>Cele:<\/strong><br>\u2981wdra\u017canie do prawid\u0142owej wymowy g\u0142osek \u201esz, \u017c, cz\u201d<br>\u2981rozwijanie s\u0142uchu fonemowego<br>\u2981usprawnianie narz\u0105d\u00f3w mowy<br>\u2981utrwalanie prawid\u0142owego toru oddechowego<\/p>\n\n\n\n<p><strong>Przebieg zaj\u0119\u0107:<\/strong><\/p>\n\n\n\n<p><strong>\u2981Rozmowa na temat g\u0142osek \u201esz, \u017c, cz\u201d<\/strong><\/p>\n\n\n\n<p>Prowadz\u0105ca wita dzieci i prezentuje im emblematy w trzech kolorach: czerwonym, \u017c\u00f3\u0142tym i szarym. Prosi o staranne nazwanie kolor\u00f3w oraz wskazanie pierwszych g\u0142osek ich nazw.<br>Zwraca uwag\u0119, by g\u0142oski wymawiane by\u0142y kr\u00f3tko, bez elementu wokalicznego w postaci g\u0142oski \u201ee\u201d czy \u201ey\u201d. Rozmawia z dzie\u0107mi na temat charakterystycznych cech tych g\u0142osek:<br>\u201ecz\u201d \u2013 bezd\u017awi\u0119czna, wymawiana kr\u00f3tko,<br>\u201e\u017c\u201d \u2013 d\u017awi\u0119czna, wymawiana d\u0142ugo,<br>\u201esz\u201d \u2013 bezd\u017awi\u0119czna, wymawiana d\u0142ugo.<\/p>\n\n\n\n<p>Prowadz\u0105ca zwraca uwag\u0119, \u017ce podczas wymawiania tych g\u0142osek wargi nale\u017cy zaokr\u0105gli\u0107, uk\u0142adaj\u0105c je w \u201edziobek\u201d oraz unie\u015b\u0107 j\u0119zyk.<\/p>\n\n\n\n<p><strong>\u2981Zabawa s\u0142uchowo-ruchowa \u2013 \u201eKr\u00f3l wiatru\u201d<\/strong><\/p>\n\n\n\n<p>Logopeda wybiera spo\u015br\u00f3d dzieci jedno, kt\u00f3re b\u0119dzie kr\u00f3lem wiatru, wr\u0119cza mu ber\u0142o. Pozostali uczestnicy siedz\u0105 w kr\u0119gu z zamkni\u0119tymi oczami. Dziecko, kt\u00f3re jest kr\u00f3lem wiatru, biega cicho za plecami innych, wymawiaj\u0105c g\u0142osk\u0119 \u201eszszsz\u2026\u201d. Po chwili k\u0142adzie ber\u0142o za wybran\u0105 osob\u0105, przestaje szumie\u0107 i szybko wraca na swoje miejsce. Jest to sygna\u0142 dla pozosta\u0142ych uczestnik\u00f3w zabawy, by sprawdzi\u0107, komu kr\u00f3l podrzuci\u0142 ber\u0142o i z\u0142apa\u0107 go, zanim zajmie swoje miejsce w kr\u0119gu. Zabaw\u0119 nale\u017cy powt\u00f3rzy\u0107 kilka razy.<\/p>\n\n\n\n<p><strong>\u2981Zabawa artykulacyjna \u2013 \u201eKolorowe obrazki\u201d<\/strong><\/p>\n\n\n\n<p>Prowadz\u0105ca prezentuje dzieciom kilka obrazk\u00f3w i prosi je o staranne powtarzanie wyra\u017ce\u0144: czerwona czapka, czerwone czere\u015bnie, \u017c\u00f3\u0142te \u017c\u00f3\u0142tko, \u017c\u00f3\u0142ty \u017conkil, szara mysz, szara szufelka.<\/p>\n\n\n\n<p><strong>\u2981Zabawa s\u0142uchowo-ruchowa \u201eGile, wr\u00f3ble i sikorki\u201d<\/strong><\/p>\n\n\n\n<p>Dzieci zapoznaj\u0105 si\u0119 z tablicami przedstawiaj\u0105cymi trzy ptaki, kt\u00f3re zim\u0105 mog\u0105 potrzebowa\u0107 pomocy ludzi. Maj\u0105 one brzuszki w kolorach: \u017c\u00f3\u0142tym (sikorka), czerwonym (gil), szarym (wr\u00f3belek).<\/p>\n\n\n\n<p>Logopeda dzieli dzieci na trzy grupy: gil\u00f3w, sikorek i wr\u00f3bli, przypinaj\u0105c im emblematy w kolorach: czerwonym, \u017c\u00f3\u0142tym i szarym. Grupy wywo\u0142ywane s\u0105 kolejno: gile poprzez kr\u00f3tkie i rytmiczne wym\u00f3wienie g\u0142oski \u201ecz\u201d, sikorki \u2013 g\u0142oski \u201e\u017c\u201d, wr\u00f3ble \u2013 \u201esz\u201d. Na d\u017awi\u0119k pierwszej g\u0142oski nazwy koloru swojego emblematu, dzieci na\u015bladuj\u0105 poruszanie si\u0119 ptak\u00f3w. Zabaw\u0119 powtarzamy kilka razy.<\/p>\n\n\n\n<p><strong>\u2981Zabawa oddechowa \u2013 \u201eOkruszki\u201d<\/strong><\/p>\n\n\n\n<p>Dzieci ustawiaj\u0105 si\u0119, tworz\u0105c ko\u0142o. Prowadz\u0105cy m\u00f3wi im, \u017ce ptaszki s\u0105 g\u0142odne i trzeba zrobi\u0107 dla nich papierowe okruszki. W tym celu rozdaje paski papieru i prosi, by dzieci, trzymaj\u0105c wyci\u0105gni\u0119te do przodu r\u0119ce, rozerwa\u0142y je na dwie cz\u0119\u015bci i palcami ka\u017cdej d\u0142oni oddzielnie ugniot\u0142y po jednym okruszku. Gotowe okruszki nale\u017cy u\u0142o\u017cy\u0107 na otwartej d\u0142oni i wykonuj\u0105c wdech nosem i wydech ustami, zdmuchn\u0105\u0107 je. Nast\u0119pnie dzieci pochylaj\u0105 si\u0119, i na\u015bladuj\u0105c dziobanie, uderzaj\u0105 ka\u017cdym palcem d\u0142oni oddzielnie, poszukuj\u0105c okruszk\u00f3w. Po chwili podnosz\u0105 dwa dowolne i umieszczaj\u0105 je na d\u0142oni. \u0106wiczenie nale\u017cy powt\u00f3rzy\u0107 kilka razy.<\/p>\n\n\n\n<p><strong>\u2981Zabawa artykulacyjna \u2013 \u201eSmako\u0142yki\u201d<\/strong><\/p>\n\n\n\n<p>Prowadz\u0105ca uk\u0142ada przed dzie\u0107mi tablice z ptakami oraz pokazuje im obrazki przedstawiaj\u0105ce ptasie smako\u0142yki. Razem z dzie\u0107mi ustala, co najbardziej lubi\u0105 je\u015b\u0107: gil (jarz\u0119bin\u0119), sikorka (t\u0142uszcz), wr\u00f3bel (okruszki i ziarna zb\u00f3\u017c). Zadanie polega na dopasowaniu obrazk\u00f3w z pokarmami do ptaszk\u00f3w, a nast\u0119pnie na opowiedzeniu pe\u0142nymi zdaniami o ptasich smako\u0142ykach.<\/p>\n\n\n\n<p><strong>\u2981Gimnastyka narz\u0105d\u00f3w mowy \u2013 \u201eDziobki\u201d<\/strong><\/p>\n\n\n\n<p>Dzieci ustawiaj\u0105 si\u0119 w trzech rz\u0119dach zgodnie z kolorami swoich emblemat\u00f3w. Prowadz\u0105ca przypomina im, \u017ce pierwsze g\u0142oski nazw ich kolor\u00f3w wymagaj\u0105 u\u0142o\u017cenia ust w dziobek. Nast\u0119pnie rozdaje papierowe kr\u0105\u017cki. Prosi dzieci, by zrobi\u0142y \u201edziobek\u201d i za\u0142o\u017cy\u0142y na niego papierowy kr\u0105\u017cek. Zadanie polega na doniesieniu kr\u0105\u017ck\u00f3w trzymanych na ustach do ustawionego w pewnej odleg\u0142o\u015bci krzes\u0142a symbolizuj\u0105cego gniazdo. Dziobek powinien by\u0107 tworzony poprzez wysuni\u0119cie ust i u\u0142o\u017cenie ich w kszta\u0142t k\u00f3\u0142eczka, wewn\u0105trz kt\u00f3rego widoczne s\u0105 zsuni\u0119te lekko z\u0119by. Przedstawiony uk\u0142ad warg i z\u0119b\u00f3w oraz uniesienie j\u0119zyka warunkuj\u0105 prawid\u0142ow\u0105 realizacj\u0119 g\u0142osek szeregu szumi\u0105cego.<\/p>\n\n\n\n<p><strong>\u2981Logopeda ko\u0144czy zabaw\u0119, dzi\u0119kuj\u0105c dzieciom za aktywny udzia\u0142.<\/strong><\/p>\n\n\n\n<p><strong>Pomoce:<\/strong><br>\u2981ber\u0142o<br>\u2981emblematy w \u017c\u00f3\u0142tym, czerwonym i szarym kolorze, w r\u00f3wnych ilo\u015bciach<br>\u2981tablice z ptakami, kt\u00f3rych brzuszki s\u0105 w kolorze czerwonym, \u017c\u00f3\u0142tym i szarym<br>\u2981paski papieru, po jednym dla ka\u017cdego dziecka<br>\u2981obrazki przedstawiaj\u0105ce: czerwone czere\u015bnie, czerwon\u0105 czapk\u0119, \u017c\u00f3\u0142te \u017c\u00f3\u0142tko, \u017c\u00f3\u0142tego \u017conkila, szar\u0105 szufelk\u0119 i szar\u0105 mysz<br>\u2981obrazki przedstawiaj\u0105ce: t\u0142uszcz, okruszki i ziarna zb\u00f3\u017c, jarz\u0119bin\u0119<br>\u2981papierowe kr\u0105\u017cki, w ilo\u015bci odpowiadaj\u0105cej liczbie dzieci<br>\u2981krzes\u0142o<\/p>\n","protected":false},"excerpt":{"rendered":"<p>TEMAT: Trzy kolory Cele:\u2981wdra\u017canie do prawid\u0142owej wymowy g\u0142osek \u201esz, \u017c, cz\u201d\u2981rozwijanie s\u0142uchu fonemowego\u2981usprawnianie narz\u0105d\u00f3w mowy\u2981utrwalanie prawid\u0142owego toru oddechowego Przebieg zaj\u0119\u0107: \u2981Rozmowa na temat g\u0142osek \u201esz, \u017c, cz\u201d Prowadz\u0105ca wita dzieci i prezentuje im emblematy w trzech kolorach: czerwonym, \u017c\u00f3\u0142tym i szarym. Prosi o staranne nazwanie [&hellip;]<\/p>\n","protected":false},"author":2,"featured_media":1538,"comment_status":"closed","ping_status":"open","sticky":false,"template":"","format":"standard","meta":{"footnotes":""},"categories":[47],"tags":[],"class_list":["post-1856","post","type-post","status-publish","format-standard","has-post-thumbnail","hentry","category-zajecia-logopedyczne"],"_links":{"self":[{"href":"https:\/\/www.zsdebno.edu.pl\/index.php?rest_route=\/wp\/v2\/posts\/1856","targetHints":{"allow":["GET"]}}],"collection":[{"href":"https:\/\/www.zsdebno.edu.pl\/index.php?rest_route=\/wp\/v2\/posts"}],"about":[{"href":"https:\/\/www.zsdebno.edu.pl\/index.php?rest_route=\/wp\/v2\/types\/post"}],"author":[{"embeddable":true,"href":"https:\/\/www.zsdebno.edu.pl\/index.php?rest_route=\/wp\/v2\/users\/2"}],"replies":[{"embeddable":true,"href":"https:\/\/www.zsdebno.edu.pl\/index.php?rest_route=%2Fwp%2Fv2%2Fcomments&post=1856"}],"version-history":[{"count":1,"href":"https:\/\/www.zsdebno.edu.pl\/index.php?rest_route=\/wp\/v2\/posts\/1856\/revisions"}],"predecessor-version":[{"id":1857,"href":"https:\/\/www.zsdebno.edu.pl\/index.php?rest_route=\/wp\/v2\/posts\/1856\/revisions\/1857"}],"wp:featuredmedia":[{"embeddable":true,"href":"https:\/\/www.zsdebno.edu.pl\/index.php?rest_route=\/wp\/v2\/media\/1538"}],"wp:attachment":[{"href":"https:\/\/www.zsdebno.edu.pl\/index.php?rest_route=%2Fwp%2Fv2%2Fmedia&parent=1856"}],"wp:term":[{"taxonomy":"category","embeddable":true,"href":"https:\/\/www.zsdebno.edu.pl\/index.php?rest_route=%2Fwp%2Fv2%2Fcategories&post=1856"},{"taxonomy":"post_tag","embeddable":true,"href":"https:\/\/www.zsdebno.edu.pl\/index.php?rest_route=%2Fwp%2Fv2%2Ftags&post=1856"}],"curies":[{"name":"wp","href":"https:\/\/api.w.org\/{rel}","templated":true}]}}